Lohtajan seurakunnan seurakuntaneuvosto 2019-2022

puheenjohtaja
Antti Lapinoja

vt. kirkkoherra
antti.lapinoja@evl.fi
050 314 7382

varapuheenjohtaja
Seppo Karhula

karhula.seppo@gmail.com
044 283 4876

pöytäkirjanpitäjä
Pirjo Pajunpää

pirjo.pajunpaa@evl.fi
050 314 7380

Jäsenet


Risto Haverinen
raipe5@gmail.com
041 545 9202

Taisto Hernesmaa
taisto.hernesmaa@outlook.com
050 544 4735

Maarit Jukkola
Maarith.jukkola@gmail.com
0400 633 440

Tuomo Ojala
tuomo.digitoi@gmail.com
050 3592 467

Vuokko Orjala
vuokko.orjala@gmail.com
050 545 4024

Mikko Perander
mikko.perander@gmail.com
040 560 4512

Juhani Rahkola
eeva.rahkola@outlook.com
040 7427 448

Reetta Siirilä
reetta.ahonen@centria.fi
040 764 3373

Pirkko Tuomaala
pirkko.tuomaala@kotinet.com
050 3273 565

Puheenjohtajan nuija.

Seurakuntaneuvosto

  • valitaan seurakuntavaaleilla neljän vuoden välein
  • päättää seurakunnan toimintaa ja hengellistä elämää koskevista asioista
  • toimittaa seurakuntavaalit ja kirkkoherranvaalin
  • valitsee kappalaiset ja muut työntekijät
  • hyväksyy seurakunnan talousarvion ja toimintakertomuksen
  • valitsee eri työalojen johtokunnat tai vastuuryhmät, jotka yhdessä työalan työntekijöiden kanssa johtavat kyseisen työalan työtä
  • päättää kolehtien kohteista kirkkoherran kanssa niiltä sunnuntailta, joiden osalta kirkkohallitus ja hiippakunta eivät määrää kolehtien kohteita

Kädet osoittamassa pöytäkirjan tekstiä.

 

Seurakuntaneuvoston pöytäkirjat

Alta löydät vuosien 2019-2021 pöytäkirjat. 1.11.2020 jälkeen julkaistut pöytäkirjat ovat saavutettavia.

Vanhempia pöytäkirjoja voit tiedustella kirkkoherranvirastosta.