Uutislistaukseen

Pro Fide laulaa Jeesuksesta

Perjantaina 6. helmikuuta Lohtajan kirkossa pärähtää, kun suomalaisen gospelmusiikin todellinen suunnannäyttäjä ja yksi genren pitkäikäisimmistä ja arvostetuimmista yhtyeistä Pro Fide saapuu vieraaksi! 

Yhtye mäntymestän siimeksessä.

Pro Fiden kokoonpano on muuttunut vuosikymmenien varrella useasti, mutta visio on pysynyt muuttumattomana jo 60 vuotta: viedä evankeliumia, ilosanomaa armollisesta ja hyvästä Jumalasta eteenpäin. Jeesus on Herra, tänäänkin! Nykykokoonpanossa soittavat Taneli Hietala (vas., rummut), Tuomo Komonen (koskettimet ja taustalaulu), Jesse de Jong (kitara), Lauri Heimonen (basso ja taustalaulu) sekä Ossi Mäki-Reini (laulu ja kitara).

Pro Fiden tunnistettava soundi rakentuu vahvoista lauluäänistä, mukaansatempaavista melodioista ja syvällisistä, toivoa ja uskoa käsittelevistä sanoituksista. Yhtyeen musiikki on modernia pop-rockia, josta ei puutu iloa tai energisyyttä.
Yhtyeen kappaleet kertovat elämän iloista ja kipukohdista, uskosta, epäilystä ja toivosta tavalla, joka puhuttelee kuulijaa. 
Tämä konsertti tarjoaa mahdollisuuden pysähtyä, hengittää ja löytää toivoa sekä armoa arjen keskeltä. 

Kaikki alkoi siitä, kun kolme kaverusta päätti perustaa bändin. Ensimmäinen kokoonpano syntyi jo syksyllä 1966. Siitä lähtien yhtyeen musiikki on saanut koskettaa sanoillaan ja soinnuillaan jo vuosikymmenten ajan useita sukupolvia. 
Bändiä olivat perustamassa veljekset Matti ja Tuomo Vanhanen, heidän serkkunsa Seppo Vanhanen sekä Hannu Nyman ja Jouni Ilmolahti. Ikä ei ollut menon ja meiningin esteenä, sillä he kaikki olivat nuoria, 13–16-vuotiaita.
Tämä viiden nuoren miehen innostus kitarayhtyeen perustamisesta on kannatellut pitkälle, tähän päivään saakka. 
Yhtyeen jäsenillä on ollut sama ajatus ja visio jo kuusikymmentä vuotta: viedä evankeliumia, ilosanomaa armollisesta ja hyvästä Jumalasta eteenpäin. Jeesus on Herra, tänäänkin!

Tämä konsertti tarjoaa mahdollisuuden pysähtyä, hengittää ja löytää toivoa sekä armoa arjen keskeltä.

Pro Fidea kannattaa tulla kuuntelemaan kauempaankin, koska yhtyeen konsertti tarjoaa enemmän kuin musiikkia: se tarjoaa elämään merkitystä, lohtua ja rohkaisua. Olitpa sitten yhtyeen pitkäaikainen fani tai ensikertalainen, Pro Fiden musiikki koskettaa ja jättää jäljen sydämeen. 
- Kyl me Jeesuksesta lauletaan, vaikka maailma tahtoo vaientaa, me lauletaan. Kyl me Jeesuksesta lauletaan, saa valonsa meissä vaikuttaa, me lauletaan, soi Pro Fiden kappale.
Majatalo on MUST! -illan aikana tarjolla on myös puhetta ja haastatteluja. Ilta päättyy tietovisaan, jossa paras tietäjä palkitaan. Majatalo on MUST -ilta on kaikille avoin ja maksuton. 

Tervetuloa kirkkoon hyvissä ajoin, sillä tarjoilu alkaa jo kello 18, ohjelma-osuus kello 18.30. 
Lohtajan seurakunnan rippikoululaisille ilta on pakollinen eli MUST! 
Illan juontavat Lohtajan seurakunnan seurakuntapastori Tero Huuhtola-Laurén ja lastenohjaaja Milla Haapalainen.

MILLA HAAPALAINEN

Thu Jan 29 10:39:38 EET 2026